Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu vodorovná

Veľký Blh ...

Erb Veľký BlhStarosta:

Norbert Kluka

Obec Veľký Blh
Družstevná 354
980 22  Veľký Blh


e-mail: norbbert.kluka@velkyblh.sk

web:    www.velkyblh.sk

tel.: +421 47 58 120 70, 0911 555 628


     V súčasnosti má obec 1207 obyvateľov miešanej národnosti. V obci je vybudované zdravotné stredisko, škola, škôlka, kultúrny dom, športový areál, dom smútku, dom služieb, lekáreň, pošta, ako i rôzne obchody. V roku 2000 bola dokončená plynofikácia obce a budúcich rokoch nás čaká vybudovanie kanalizácie až k hotovým čističkám odpadových vôd.

     Obec VEĽKÝ BLH bola oddávna centrom Blžskej doliny v Gemeri. V písomných prameňoch sa spomína od roku 1324. Hromadný nález bronzových predmetov z mladšej doby bronzovej - bronzová štítová spona, dvojramenný mlat, sekeromlat - svedčia o tom, že dedina už aj vtedy bola obývaná. Je tu renesančno-barokový kaštieľ s anglickým parkom podľa arch. H. Nebbiena. Nad obcou sú ruiny stredovekého hradu, ku ktorému sa viažu mená rodu Baloghovcov, Szécsiovcov, Wesselényiho, pozdejšie rodiny Koháryovcov a bulharského princa Coburga.
    Básnikom a kapitánom blžského hradu bol István Gyöngyösi - svetský básnik staršej maďarskej barokovej literatúry. Jeho najvýznamnejším dielom je "Marssal társalkodó Murányi Vénusz".

     Les, ktorý obklopuje zrúcaniny hradu tzv. Čierna obora, je od r. 1966 zverinec, sú tu muflóny, diviaky, daniele a bohaté vtáctvo.
     Vzácnosťou rezervácie je dub panovníčky hradu Márii Szécsiovej, ktorý je približne 300 rokov starý a sekvoja mamutia (Sequoiadendron gigantenum).

     Uprostred dediny je veľký renesančno-barokový kaštieľ s rozsiahlym anglickým parkom podľa projektu arch. H. Nebbiena. Kaštieľ bol postavený Františkom Kohárym v roku 1720. Od roku 1959 tu sídli FEMINA Domov sociálnych služieb Veľký Blh.
     Okolitý park tiež má svoje vzácnosti ako: dub červený, javor cukrový, javorovec jaseňolistý, pagaštan malokvetý, platan západný, ale i katalpa bognóniovitá, ginko dvojlaločné a americký orech.

     V obci bol oddávna kostol reformovanej cirkvi (približne od 16. storočia), škola, lekár, hospodáriaci roľníci i remeselníci.


 
ÚvodÚvodná stránka