Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu vodorovná

Teplý Vrch ...

Erb Teplý VrchStarosta:

Janka Janšová

Obec Teplý Vrch
Teplý Vrch 80
980 23  Teplý Vrch


e-mail:   ocu@teplyvrch.com                        

web:       www.teplyvrch.com

tel.: +421 47 56 96 255
        0903 406 918


     Obec Teplý sa nachádza v juhovýchodnej časti Slovenského rudohoria v doline rieky Blh.
    Prvá písomná zmienka z roku 1301 ako Melechdyhegy, neskôr Meleg, r.1460 Meleghegh a do roku 1948 dnešný názov Teplý Vrch. Kedysi bol súčasťou obce aj Marov Mlyn založený r.1413 pod názvom Gyarmalo, neskôr ako Marmalom. Vyvinula sa okolo mlyna a patrila Ravaszovcom, zanikla v polovici 16.storočia.

     Chotár obce zaberá plochu 590 ha a stred obce sa nachádza vo výške 214 m. Teplý Vrch leží v juhovýchodnej časti Slovenského rudohoria, na nive a terasovej plošine v doline Blhu. Západná rovinná časť chotára po oboch stranách toku prechádza smerom na východ cez priehradnú nádrž do vrchoviny, ktorú tvoria pyroklastiká andezitov. Chotár je väčšinou zalesnený dubovým lesom.
Od roku 1965 je tu na ploche 52,05 ha chránená študijná plocha Malá obora s lesnými porastami aklimatizovaných cudzokrajných drevín (karya vajcovitá).

     Na osadu, ktorá vznikla pod hradom Blh, sa preniesol pôvodný názov hradu. Spomína sa o tom v roku 1301. Patrila hradu Blh, v 15.storočí Derencsényiovcom, ktorí tu mali roku 1427 15 port, v 16.storočí Széchyovcom, od 17.storočia Muránskemu panstvu. Obec spustla za tureckých vojen, vzmohla sa v 18.storočí. Roku 1773 mala už 31 usadlostí a v 1828 43 domov a 366 obyvateľov.
     Zaoberali sa poľnohospodárstvom, neskôr od začiatku 20.storočia pracovali aj v lesoch, zaoberali sa brdárstvom a voštinárstvom. Bolo rozšírené aj povozníctvo, lisovanie včelieho vosku v zábojoch, domáca výroba tkáčskeho náradia (vretien, cievok, fájk, kúdelí) a ich podomový predaj aj vo vzdialenejších oblastiach.

     V súčasnosti je obec významným rekreačným centrom letnej turistiky, vďaka priehradnej nádrži. Priemerné letné teploty vody sú už dlhodobo najvyššie na Slovensku.
Obec Teplý Vrch patrí do regiónu Malohontu, okres Rimavská Sobota. Okolitá príroda sa vyznačuje svojou veľkou rozmanitosťou, vyskytujú sa tu vzácne a chránené druhy fauny a flóry.
     V obci Teplý Vrch sa nachádza pozoruhodný kostol s barokovými prvkami, s oltárom z roku 1640. Milovníkom histórie možno odporučiť prechádzku cez obce Drienčany, Kraskovo, Rim. Brezovo, Kyjatice a späť na Teplý Vrch. V týchto obciach stoja za pozornosť malé historické kostolíky, zvonice so zaujímavými interiérmi.


 
ÚvodÚvodná stránka