Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu vodorovná

Drienčany ...

Erb DrienčanyStarosta:                

Peter Švoňava

Obec Drienčany
Drienčany 10
980 23  Teplý Vrch


e-mail:   ocu@driencany.sk 

web:      www.driencany.sk

tel.:       +421 47 56 96 224,  
             0905 408 490


    Drienčany - obec ležiaca 17 km severovýchodne od Rimavskej Soboty v doline riečky Blh v nadmorskej výške 243 m. Územie obce je súčasťou Drienčanského krasu, ktorý je známy krasovými jaskyňami, škrapami a závrtmi.

Prvá písomná zmienka o obci pochádza z roku 1291, hoci sa predpokladá, že obec vznikla ešte skôr na starom sídlisku.

Už od spomínaného roku obec patrila rodu Derencsényiovcov, ktorí tu v roku 1297 postavili aj hrad (k hradu sa viaže román Ľudovíta Kubániho "Valghata"). Obyvatelia sa venovali poľnohospodárstvu, brdárstvu, košikárstvu, pálili vápno a vyrábali vosk.

V súčasnosti má obec Drienčany s miestnou časťou Papča 245 obyvateľov. Prevažná časť obyvateľov obce je slovenskej národnosti.

Obec s bohatou históriou poskytuje návštevníkom obce a okolia možnosť navštíviť historické pamiatky a prírodné zvláštnosti ako sú:

Pôsobisko spisovateľa, rozprávkara a folkloristu Pavla Emanuela Dobšinského, t. j. pamätnú faru, v ktorej žil a tvoril takmer 24 rokov. V súčasnosti je na v nej Múzeum slovenskej rozprávky.

V areáli evanielického kostola je miesto posledného odpočinku Pavla Dobšinského. V jeho blízkosti je pochovaný ďalší významný dejateľ slovenských dejín, zberateľ ľudovej slovesnosti Jonatan Dobroslav Čipka (1819 - 1961).

Kostol (ev. a. v.), postavený na staršom neskororománskom základe prvého kostola v 13. storočí. Kostol bol v rokoch 1513 a 1793 prebudovaný. Je postavený na vyvýšenom mieste, dostupný krytým dreveným schodišťom - tzv. házik. Je obohnaný múrom so strelnými otvormi. Kostol má drevený kazetový strop a drevenú kazateľnicu s akantovou ornamentikou. Na oltári je obraz Ježiša z prvej polovice 19. storočia.

Súčasťou areálu kostola je aj renesančná zvonica (17. storočie).

Pod areálom fary sa nachádza pamätník zobrazujúci tvorbu Pavla Dobšinského so symbolom Zlatého pera, zlatej podkovy a zlatého vlasu. Odhalený bol v roku 1971. Jeho autormi sú akad. sochár M. Ksander a Ing. Arch. J. Chrobák.

Ďalšou turistickou ponukou obce Drienčany je Náučný chodník Drienčanský kras, ktorý začína na Teplom vrchu a vedie cez hikoriový porast. Na chodníku je 14 zastávok s informáciami o prírodných úkazoch spomínaného náučného chodníka.

Na juh od obce (asi 2 km) sa nachádza vodná nádrž Teplý vrch so súkromnou plážou, ktorá ponúka možnosť ubytovania v hoteli alebo chatkách a možnosť stanovania. Návštevníkom sa ponúkajú vhodné podmienky pre vodné športy a športový rybolov.


 
ÚvodÚvodná stránka